Outstanding Student 2017-18

Activities

AwardsAwardees

Prince Philip Scholarship

 

 

Fong Ho Leung (6B)

Sir Edward Youde Memorial Prizes 2017/18

Senior Secondary 3

 

Cham Yiu Lam (6B)

Wong Yu Fung Wesley (6A)

2017/2018 年度「九龍城區傑出學生選舉」

高中組

優異獎

王渝灃 (6A)

初中組傑出初中學生獎張雅麗 (3A)

Grantham Scholarships Fund Committee 2017/2018

Grantham Maintenance Grants

 

Chan Cheuk Lam (4D)

Lam Yim Ping (4D)

Lam Yan Tung (4E)

Ho Hoi Yim (6B)

Ng Teng Fong Scholarship 2017

 

 

Lee Ka Yi (5A)

Future Stars - Upward Mobility Scholarship 2018

 

 

Lai Hei Man (5B)

Lee Lam (5F)

『傲翔新世代』全方位青年領袖訓練計劃

『標籤,消失吧!?』專題硏習計劃

亞軍

 

 

 

 

 

 

謝敏 (4A)

吳洛林 (4A)

鄭紫瀛 (4A)

林傑 (4A)

李珮鈴 (4A)

黃賡暉 (4B)

麥愷澄 (4B)

李宛珊 (4B)

 

Outstanding Student 2016-17

 

Activities AwardsAwardees

Hong Kong Scholarship for Excellence Scheme

 

 

Sham Chiu Yu (6B)

Sir Edward Youde Memorial Prizes 2016/17

Senior Secondary 3

 

Cheung Ching To (6B)

Tsang Wing Ting (6B)

2016/2017 年度「九龍城區傑出學生選舉」

中學組

優異獎

王佳倩 (4A)

第九屆九龍地域傑出學生選舉

初中組地區預選

表現優異

吳紀瑤 (3B)

柏立基爵士信託基金傑出學生資助(非學術範疇) 2016-2017

小提琴進階班

 

吳洛林 (3D)

Ng Teng Fong Scholarship 2016

 

 

Wong Kai Sin (4A)

International Youth Exchange Programme 2016-17

 

Outstanding Student

Chan Wing Yiu (6B)

Japan-East Asia Network of Exchange for Students and Youths Programme 2016-17

 

Student- delegates

Yau Kung Yiu (5A)

UNICEF Young Envoys Programme 2017

 

UNICEF Young Envoy

Kwan Ka Ho (5D)

The 4th Kowloon City District- The Outstanding Student Leaders Award Scheme

 

Outstanding Student Leaders Award

Hu Zhanye (5B)

17th Youth Leadership Development Scheme

 

Best Performance on Stage Award

Kwok Wing Yin (5A)

Yip Kwun Chuen (4A)

Cheung Ho Wing (4B)

Lee Cheuk Hei (4C)

Wong Kai Lung (4C)

*Chen Jin (4B)

*Lee Lam (4F)

*Phiwdam Cheuklin (4F)

*Students who joined the service trip to Burma

Hong Kong Youth Ambassador Scheme

 

Silver Medal

Ho Hoi Yi (5B)

Ng Hoi Fung Tommy (5B)

Ng Cheuk Laam (5F)

Wong Pui Ying (6E)

「明日之星」計劃上游奬學 2017

 

 

王佳倩 (4A)

唐詩婷 (4F)

李寶欣 (6B)

學友社- 明日領航者計劃2017

優秀領航員挑戰賽

全場總季軍

黃巧雲 (4A)

陳恩萍 (4B)

鄒焯琳 (4E)

許敬宜 (4E)

全場總殿軍

李嘉怡 (4A)

黎希雯 (4B)

陳嘉敏 (4C)

金宰希 (4E)

Top